قالب وردپرس درنا توس
Home / Tips and Tricks / 10 tips and tricks for saving money at Whole Foods

10 tips and tricks for saving money at Whole Foods



  Wholefoods Storefront

Tips on saving money at Whole Foods are usually transferable to other grocery stores.


Claudia Cruz / CNET

Whole Foods has long been notorious for its high prices and wears the worn-out nickname "Whole Paycheck" (is it still called that?). When you search for offers at Whole Foods, you sometimes feel like an idiot, but it's possible to make purchases worth a week much cheaper than you would expect.

Let's look at how you manage, even if you do not live in one of the most affordable cities to buy groceries.

. 1 Skip pre-made products and get their ingredients instead

Zoodles, these slices of zucchini that look like noodles, cost about $ 6 per box when you buy them pre-made at Whole Foods. If you buy a spiralizer, it will pay for itself in a few steps, and the zucchini costs only about $ 1 (a zucchini is about one serving of Zoodles).

You will enjoy similar savings when making your own sweet potato noodles, pumpkin noodles and more. Also, as with number 2 and many others on this list, this rule applies to almost every other store you shop!

. 2 Visiting the bulk section is a clever thing.

In the hopper you can achieve more than just a trace mixture. If a box of pasta or a bag of cereal is too much, you can save money by buying just what you need for today's dinner.

You can buy tiny amounts of spices so they do not stale. You can get ingredients to make your own cereal. You can even buy nuts to grind your own nut butters, which is great, as almond butter can be quite expensive (and homemade Nutella is far better for you, not to mention tastier ones).

  All Natural Bulk Food Dispensers "data-original =" https://cnet2.cbsistatic.com/img/p3KyryKXaY4rxaWXVmfh_8mt0CA=/2019/09/27/2b582200-72e2-40ba-98b8-a083cc54821d/gettyimages-170000422.jpg [19659013 lightboxes All Natural Bulters Lamontagne / Getty Images
</span></figcaption></figure>
<h2> . 3 Buy Frozen Vegetables Instead Of Fresh </h2>
<p>  It would be great if everyone could buy fresh products at any time, but did you know that vegetables lose their nutrients with age? A bag of mixed frozen vegetables may cost less than a single purchase, and there is no risk of spoiling or wasting money. </p><div><script async src=

. 4 Always try to buy 365 Everyday Value

365 is the generic brand of Whole Foods, such as Walmart's Great Value, Kroger's Private Select, or Target's Archer Farms (which is in the coming Months to make room for a new line, Good & Gathering). These branded items cost less than other brands, and I have never eaten anything worse because it's 365 (ice definitely included). There is even a shop that only has 365 products in cities across the country.

  365 Brand "data-original =" https://cnet3.cbsistatic.com/img/UMFXbbrP7PcepBpWKJKZylhLXwU=/2019/09/27/7bc7abb8-2213 -4f6f-9a72-df893577a6e5 / Panasonics-1169564539.jpg

Pick 365 at Whole Foods to save money.


Getty Images

. 5 Do without the sauces at the buffet.

Picking up food from the hot bar and salad bar will charge you everything by weight, so you'll basically have to pay more for an extra tikka masala sauce. Seductive, yes, but also expensive.

6. Download the Whole Foods App

The Whole Foods app offers coupons for specific businesses and preferences, so you can benefit from significant savings. If you're looking for a new credit card, you can purchase an Amazon Rewards Visa Signature card, which gives you 3% cashback on all Whole Foods purchases.

. 7 Choose meat substitutes like tofu and seitan.

Whether you are a vegan, prefer one more herbal diet or just want to save money, you should buy tofu, seitan, nuts and beans vegetable protein. Some imitations like the Impossible Burger even "bleed" like a real burger, but if that's a bit too much for you, try jackfruit, which is increasingly available both in cans in cans and on cool shelves at big stores like Whole Foods.

Read more about Chowhound: What is the difference between tofu and tempeh?

. 8 Ask for samples of items you've never tried

. Since there is nothing worse than buying something new and hate it, ask a Whole Foods salesperson if you can try an item before buying it. Most likely they will let you taste it, and then you will know if it is worth the money.

  Whole Foods at Union Station welcomed the first official buyers. "Data-original =" https: / /cnet2.cbsistatic.com/img/K0jUFpSshXI4MfiqJumvernc0cg=/2019/09/27/7defcc88-49d8-40a2-9a18-0c895b92b692/gettyimages-874664092.jpg[19659033"WholeFoods`1921jpgBakeristemptingaboutpiececakecakesurewhat[19659003] John Leyba / Getty Images
</span></figcaption></figure>
<h2> . 9 Keep An Eye on the Price </h2>
<p>  Whole Foods offers so many delicious products, including $ 5 USD kombuchas, $ 10 cold-pressed juices, and crazy, expensive chocolate bars. Try to focus on the things you need. It is helpful to keep an eye on a grocery list and a meal plan.  </p>
<h2>  10. Join Amazon Prime </h2>
<p>  The cost of <span class= Amazon Prime membership is higher, but if you can afford it, you'll get great discounts on Whole Foods (now owned by Amazon) , , And if you do not want to be on the way, you can order Whole Foods through Amazon Fresh.

This story was written by Abigail Barr and originally published on Chowhound.


Source link