قالب وردپرس درنا توس
Home / Tips and Tricks / How Much Money Will You Save With Apple One?

How Much Money Will You Save With Apple One?



Apple One services for iPad, iPhone and MacBook.
Apple

Apple announced an “Apple One”

; subscription that bundles its paid services such as iCloud storage, Apple Music, Apple TV +, Apple Arcade, Apple News + and Apple Fitness + into a single payment. There are three plan levels that you can choose from. But is Apple One worth it?

Single, Family, and Premier Plans

Apple One Bundles and Pricing
Apple

There are three tiers of the Apple One plan. Each level contains everything in the lowest level and more. They start at $ 14.95 per month for a custom plan and go up to $ 29.95 per month. It comes with a free 30-day trial of any service you don’t already have.

If you are unfamiliar with all of these services, here is a quick summary:

  • Apple Music: A music service that provides access to a library of millions of songs for on-demand streaming – like Spotify.
  • Apple TV +: A video streaming service that has some streaming TV shows and movies.
  • Apple Arcade: A game service that provides a library of games for iPhone, iPad, Mac, and Apple TV. The games are all free (with subscription) and have no in-app purchases.
  • iCloud storage: Apple’s cloud storage where you can store files, photos, device backups, and more.
  • Apple News +: Access to some magazines and a small number of paid newspapers in Apple’s News app.
  • Apple Fitness +: A new fitness service that gives you access to personalized workouts that work with your Apple Watch.

We’re showing prices here for the US, but in other countries they will likely be similar.

Custom plan: $ 14.95 per month

The single plan costs $ 14.95 per month. It includes the following services for one person:

  • Apple Music ($ 9.99 separately)
  • Apple TV + ($ 4.99 separately)
  • Apple Arcade ($ 4.99 separately)
  • iCloud Storage – 50GB ($ 0.99 separately)

Overall, these services would cost $ 20.96 separately. The plan offers a saving of $ 6.01 per month. If you want all of these services, that’s a good savings.

It’s still a small discount if you don’t want the Apple TV + or Apple Arcade. You save $ 1.02 by subscribing to the other three services separately.

If all you want is Apple Music and some iCloud storage, that’s not a lot. Apple Music and 200GB of iCloud storage ($ 2.99) are only $ 12.98.

And of course, if you don’t want Apple Music and prefer Spotify or any other music solution, this is not good business at all.

Family plan: $ 19.95 per month

The family plan is $ 19.95 per month. It includes the following services for up to six family members via family sharing:

  • Apple Music ($ 14.95 separately)
  • Apple TV + ($ 4.99 separately)
  • Apple Arcade ($ 4.99 separately)
  • iCloud Storage – 200GB ($ 2.99 separately)

Overall, these services would cost $ 27.92 separately. The plan offers a saving of $ 7.97 per month. Again, if you want all of these services for multiple people, this is a good savings.

However, if you don’t care about Apple TV + and Apple Arcade, it is cheaper to buy Apple Music and iCloud storage separately. And if you don’t want Apple Music, this plan isn’t good business either.

Premier Plan: $ 29.95 per month

The Premier plan costs $ 29.95 per month. Like the family plan, its services can be shared with up to six family members:

  • Apple Music ($ 14.95 separately)
  • Apple TV + ($ 4.99 separately)
  • Apple Arcade ($ 4.99 separately)
  • iCloud storage – 2 TB ($ 9.99 separately)
  • Apple News + ($ 9.99 separately)
  • Apple Fitness + ($ 9.99 separately)

In total, these services would cost $ 54.90 separately. That’s a $ 24.95 per month savings. It is very important if you want to use all of the bundled subscription services.

But be honest: do you want them all? Apple News + in particular is not very popular. And maybe you don’t plan on using Apple’s workout apps. If you don’t need a whopping 2TB of cloud storage for your family either, you won’t save any more money. Be sure to consider which services you actually use and which are valuable to you.




Source link